Bilmiş Çocuğun Şarkıları

Her Yer Park Olsa

Bilmiş Çocuğun Şarkıları
1 Nisan 2019
Şubadap Çocuk

Çocukluğumuzda öğrendiğimiz şarkılar gölgeden bile daha sıkı takip eder yaşamımızı. Fakat hepimiz genellikle zorla ezberletilmiş, çocuk dünyası ile alakası bulunmayan şiirleri ve şarkıları hatırlarız. Bunu eleştirmek ve daha da önemlisi değiştirmenin zamanı bizlerin çocukluğu açısından çoktan geçmiştir belki ama yeni neslin yeni dilini ve toplumsal ihtiyaçlarının kesişme noktasında bestelenen çocuk şarkılarına olan ihtiyaç hâlâ derinlerde durmaktır.

Çocukların sokaklarda özgürce koşabilmesinin ve oyunlar oynayabilmesinin baş düşmanı olan sömürü ve savaş sistemi kendi karanlık kültürünü çocuk şarkılarına da sürekli olarak aşılar. Özgürlük ve eşitliğin acil bir ihtiyaç olduğunun, istatistiklerden dahi rahatlıkla görüldüğü bu zamanda bizim çocuklarımızın kendi dünyaları içerisinde özgürlük ve eşitliğe söyleyebileceği şarkılar olmalı.

‘Bilmiş Çocuğun Şarkıları’, Halkevleri’nin yoksul mahallelerde yürüttüğü Yaz Okulu çalışmalarında kullanılmak üzere 20 şarkılık bir repertuvar olarak hazırlandı. Şarkılar 1 yıllık bir süre içerisinde okullarda, mahallelerde, cemevlerinde ve derneklerde çocuklarla yapılan çalışmalarda öğretildi.

Çocuklardan alınan dönüşler sonucu seçildi ve yeniden düzenlendi. Hareketlerin eşlik ettiği bu şarkılar 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde binlerin karşısına çıktı. 1980’de kurulan ve darbeyle birlikte dağılan Fatsa Çocuk Korosu’nun kültürel ve toplumsal mirasına pek çok çocuk korosu sahip çıktı. Fakat şimdiye dek, bilebildiğimiz kadarıyla, bütünlüklü bir ‘çocukların güncel dilinde, toplumsal içerikli’ albüm ortaya çıkarılmadı. Dolayısıyla büyük bir toplumsal ihtiyaca denk geldiğini söylemek yanlış olmaz.

İşte Buca Halkevi Çocuk Korosu’nun seslendirdiği bu albümde, ‘Bomba Yapan Bay Bilgin’ ile bomba dolu dünyayı yaratanlardan hesap soruluyor; ‘Kalem Kâğıt’ ile ırk, din, dil ayırt etmeksizin tüm çocukların aynı dilde gülebileceği bir dünya özlemine sarılınıyor; ‘Her Yer Par Olsa’da özgürce oynama talebi önde; Çocukların en çok sevdiği şarkı ‘Şubadap’ta sorgulamaya, ‘Düş’te alışılmadık düşler kurmaya çocukça selam çakılıyor; ‘Uzaylı Arkadaşım’da yabancılığa bir panzehir hazırlanıyor.

Bu çalışmaya başta Halkevleri olmak üzere, müzik grupları Praksis ve melodiKA, koro çalışmalarına destek olan Beril Yörükhan, şarkı sözlerini kaleme alan ya da şiirlerini şarkılaştırmamıza izin veren Nursel Çetin, Eşref Karadağ, Gülsüm Cengiz, Selda Uzunkaya, İzmir Çocuk Atölyesi ve Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu’nun ayrı ayrı çok değerli katkıları oldu.

Bu albüm 23 Nisan’ı savaş, sömürü ve istismar nedeniyle kutlayamayan çocuklara ithafen, tüm dünya çocuklarına armağanımızdır. Albüm İzmir Müzisyenler Derneği etiketiyle yayınlanmıştır.

Albümdeki Şarkıları İndirin

1 - Şubadap
2 - Bomba Yapan Bay Bilgin
3 - Her Yer Park Olsa
4 - Düş
5 - Kalem Kağıt
6 - Uzaylı Arkadaşım

 

#copyleft, yani tüm hakları hiç kimsenin, çok ısrar ederseniz "tüm hakları çocukların"