“Gökyüzü Kimin?” Albümüne Nasıl Ulaşılır?

nasıl ulaşılır

‘Gökyüzü Kimin?’ albümü çıktığından beri çok sayıda mesaj alıyoruz ve günümüzün epeyce bir kısmı bunları cevaplamakla geçiyor. Ama şikayetçi değiliz. Doğanın ve ekolojik dengenin bazen kâr, bazen keyif için bu kadar kolay tahrip edildiği bir çağda, ne insanın insanı, ne de insanın doğayı sömürmediği bir çağı hayal edenlerin daha çok işi var.

Biraz kendimizden bahsedelim…

Şubadap Çocuk, Praksis Müzik Kolektifi‘nin bir parçası. Çocuklar için şarkılar üreten, konserler yapan ve bir yandan da sadece çocuk şarkıları ve şarkıları yayınlayan ‘Şubadap Radyo‘yu yürüten bir ekip. Şubadap Çocuk, şimdiye dek 3 albüm üretti. İlk albüm barışın, kardeşliğin, sorgulama ve düş kurmanın albümü Bilmiş Çocuğun Şarkıları‘ydı. Bu albümden, özellikle, ekibimize de ismini veren ‘Şubadap’ ve sevgili Sennur Sezer’in sözlerini yazdığı ‘Bomba Yapan Bay Bilgin’ hâlâ çocukların dilinde. İkinci albüm, ‘Evrim müfredattan çıkarılıyorsa repertuvara girer’ şiarıyla yayınladığımız Dinonun Şarkıları‘ albümü oldu. Türlerin akrabalığı üzerine dostlarımız Nermin Biter, Murat Biter, İlkay Tanyer, Bengü Laçin,Emek Terzi’nin beraber yazıp bestelediği ‘Yaşam Ağacı’ndan, çocukların çok sevdiği dinozorların öyküsüne yaşamın ve değişimi şarkılarla çocuklara ulaştırmaya çalıştık. Bu iki albüm, internet üzerinden ve dağıtılan CD’ler aracılığıyla toplam 100bin çocuğa ulaştı.

Bu yıl 17 Nisan’da da 3.albümümüz ‘Gökyüzü Kimin?‘i yayınladık. ‘ “Baltalar Elimizde” dönemi kapandı’ şiarıyla yayınladığımız ve ‘Çocuklar için Doğa ve Ekoloji Şarkıları’ olarak nitelediğimiz albüm kısa zamanda hızla yayıldı, biz de büyük bir konser temposunun içinde bir yandan da albümleri farklı şehirlere, köylere ulaştırmaya çalışıyoruz.

Bu sırada çokça gelen sorulardan bazıları: “Sponsorunuz kim?”, “CD’leriniz nerelerde satılıyor?”

Biz yeni bir kavramın peşinde koşuyoruz: ‘halk sponsorluğu‘. Şimdiye kadarki tüm albümlerimizi böyle ürettik. Dostlarımızın katkılarından bütçemizi oluşturuyoruz. Çünkü şimdiye kadar yaptığımız çocuk şarkılarının hepsinin toplumun ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Biz sadece bunu besteleyen ve icra edeniz. Dolayısıyla bu çalışmalar hepimizin ortak çalışması. Ve buradan hareketle CopyRight (Tüm hakları şirketlere aittir) lisansının yerine CopyLeft (Tüm hakları dinleyene aittir) lisansını tercih ediyoruz. Yani bizim ürettiğimiz şarkıların tüm hakları çocuklara aittir, şirketlere filan değil!

Gelelim albüme nasıl ulaşılacağına 🙂

Öncelikle tüm Şubadap Çocuk albümleri internet üzerinden ücretsiz dinlenebiliyor ve indirilebiliyor. İlk olarak bu yöntemi tercih etmenizi rica ediyoruz. Sitemizden dinleme ve indirmeleri yapabilirsiniz (subadapcocuk.org)

Eğer CD olarak ulaşmak isterseniz. İsim, adres ve telefon bilgilerini bize Facebook’tan mesaj ya da subadapcocuk@gmail.com adresine mail olarak atarsanız ‘karşı ödemeli’ şekilde kargo yapıyoruz. CD için bir ücret talep etmiyoruz. Ekibin çalışmalarına maddi katkı yapmak isteyen olursa kabul ediyoruz.

Herhalde açıklayıcı olmuştur. Yine de sorular olursa üşenmeyiz, cevaplarız 🙂

 

#copyleft, yani tüm hakları hiç kimsenin, çok ısrar ederseniz "tüm hakları çocukların"